Messenger, czyli popularny komunikator należący do Facebooka, umożliwia prowadzenie rozmów zarówno indywidualnych, jak i grupowych. Grupy są bardzo wygodne, gdy chcemy utrzymać kontakt ze znajomymi, rodziną lub współpracownikami, prowadząc wspólną konwersację. Zdarza się jednak, że grupa przestaje być potrzebna – wtedy warto wiedzieć, jak ją całkowicie usunąć.
Usuwanie grupy na Messengerze – co trzeba wiedzieć?
W Messengerze nie istnieje jedna, widoczna opcja „Usuń grupę”. Platforma nie oferuje bezpośredniego przycisku do usunięcia całej konwersacji grupowej. Z tego względu proces ten wymaga wykonania kilku kroków, które skutecznie doprowadzą do likwidacji grupy.
Najpewniejszym sposobem na usunięcie grupy jest usunięcie wszystkich jej członków. W tym celu należy najpierw otworzyć czat grupowy, z którego chcemy zrezygnować. Następnie trzeba kliknąć ikonę koła zębatego, która symbolizuje ustawienia. W menu opcji wybieramy pozycję „Członkowie”, a następnie usuwamy kolejnych uczestników grupy. Robimy to ręcznie, wybierając każdego członka z osobna i klikając „Usuń”.
Dopiero po usunięciu wszystkich innych uczestników możemy usunąć z grupy również siebie. Gdy opuścimy rozmowę jako ostatnia osoba, grupa zostanie automatycznie skasowana. Tym sposobem czat przestaje istnieć – nikt nie będzie miał już do niego dostępu ani nie wznowi rozmowy.
Usuwanie grupy w wersji mobilnej
W przypadku korzystania z aplikacji Messenger na telefonie komórkowym możliwe jest również usunięcie grupy w prostszy sposób – choć nie zawsze okazuje się on w pełni skuteczny. Po przytrzymaniu palcem danego czatu grupowego na liście rozmów, może pojawić się czerwona ikona przedstawiająca kosz na śmieci. Jej kliknięcie powinno teoretycznie usunąć rozmowę.
Należy jednak zaznaczyć, że ta funkcja działa raczej lokalnie – czyli tylko dla naszego konta. Oznacza to, że czat może zniknąć z naszej listy rozmów, ale pozostali uczestnicy wciąż będą mieli do niego dostęp. Co więcej, mogą w każdej chwili ponownie rozpocząć rozmowę, a my znów zostaniemy dodani do grupy – jeśli tylko administrator nas do niej zaprosi.
Z tego względu, jeśli zależy nam na trwałym i skutecznym usunięciu grupy, najbezpieczniej jest postępować zgodnie z pierwszym opisanym sposobem: usunąć wszystkich członków grupy, a na końcu również siebie. Tylko taka metoda daje gwarancję, że grupa przestanie istnieć i nie będzie już widoczna dla żadnego z uczestników.
Podsumowanie
Chociaż Messenger nie oferuje dedykowanej opcji „Usuń grupę”, możliwe jest całkowite usunięcie konwersacji grupowej poprzez usunięcie wszystkich uczestników, włącznie z samym sobą. To najlepsze rozwiązanie, jeśli chcemy raz na zawsze zakończyć grupową konwersację i mieć pewność, że nikt nie będzie już mógł jej wznowić. Opcja z koszem dostępna w aplikacji mobilnej może jedynie usunąć czat z naszej listy, ale nie rozwiąże problemu w sposób trwały. Dlatego warto pamiętać o pełnym, ręcznym usunięciu członków grupy, jeśli zależy nam na skuteczności.